EMILIA DOWGIAŁO

 Polska tancerka i badaczka flamenco

Absolwentka i stypendystka Fundación de Arte Flamenco Cristina Heeren w Sewilli

Doktor Nauk Humanistycznych

specjalności: relacje polsko-hiszpańskie, historia flamenco, literaturoznawstwo

Emilia Dowgiało fot. ©Alessandro Brasile
Emilia Dowgiało fot. ©Alessandro Brasile

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wrocławianka o andaluzyjskiej duszy. Przez pół życia tańczy flamenco. Od 2011 roku mieszka, tańczy i spełnia marzenia w Sewilli. Nim na dobre przeprowadziła się do stolicy Andaluzji, dwa lata spędziła w uznawanej za jedno z najpiękniejszych miast Hiszpanii Granadzie. Talent zaproszonej przez nas artystki dostrzeżono m.in. w renomowanej Fundacji Sztuki Flamenco Cristiny Heeren w Sewilli, gdzie dwukrotnie przyznano jej stypendium taneczne. Emilia święci sukcesy również na polu naukowym. Wiosną 2014 roku obroniła pierwszą polską rozprawę doktorską o historii flamenco „O flamenco polskim piórem. Kulturowe realia i słowne bariery”.

Tańczy praktycznie… od zawsze. Jako 4-latka zaczęła 6 lat nauki baletu pod okiem Ewy Miedzińskiej by jako 6-latka zadebiutować na deskach Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Przez kolejne 8 lat ćwiczyła taniec współczesny pod okiem Jacka Gębury. Wreszcie przyszedł czas na flamenco, które zaczęła poznawać we Wrocławiu u Grażyny Adamczyk-Lidtke i Justyny Jarek. Miłość do południowej Hiszpanii i jej sztuki zadecydowała o wyborze kierunku studiów (filologia hiszpańska), tematyki pracy magisterskiej (Tematyka tekstów bulerías) i rozprawy doktorskiej oraz wyborze miejsca zamieszkania. Flamenco tańczy od 16 lat.

Podczas ponad sześciu lat stałego pobytu i nauki tańca w Andaluzji poznała zarówno nieokiełznaną siłę flamenco z cygańskich jaskiń Sacromonte, jak i elegancką grację szkoły sewilskiej (escuela sevillana). Przez trzy lata tańczyła „na pełen etat” w Fundación de Arte Flamenco Cristina Heeren, gdzie codziennie średnio odbywa 6 godzin zajęć tanecznych (technika, choreografia, improwizacja, bata de cola, mantón, kastaniety, bastón) obok lekcji teorii flamenco. Jej nauczycielami byli m.in. Luisa Palicio, Ana Morales, Úrsula López, Javier Barón oraz sama Milagros Menjibar.

Tancerkę regularnie można zobaczyć na scenach sewilskich tablaos. Tego roku wystąpiła również podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Gibraltarze oraz wzięła udział w projekcie Tablao Chopin wystawionym w prestiżowym Real Círculo de Labradores w Sewilli. Jej fotografie znalazły się na wystawie Habitantes del flamenco Javiera Caró.

Blog Całe życie w Podróży

Wywiad z Emilią Dowgiało na portalu cale-zycie-w-podrozy.blogspot.com.pl
Wywiad z Emilią Dowgiało na portalu cale-zycie-w-podrozy.blogspot.com.pl

 

Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu

Informacja o publicznej obronie pracy doktorskiej Emilii Dowgiało na stronie Wyższej Szkoły Filologicznej we Wrocławiu
Informacja o publicznej obronie pracy doktorskiej Emilii Dowgiało na stronie Wyższej Szkoły Filologicznej we Wrocławiu

 

Moja pierwsza recenzja pióra hiszpańskiego krytyka

Recenzja pióra José Luisa Navarro
Recenzja pióra José Luisa Navarro

 

  Wywiad w czasopiśmie Adarve

Wywiad z Emilią Dowgiało w czasopiśmie Adarve
Wywiad z Emilią Dowgiało w czasopiśmie Adarve część 1

Wywiad Adarve web (2)